Adım atmaktan korkmayanların dünyasına hoşgeldiniz.

Senin şarkın hangisi?

Senin şarkın hangisi?

Kariyer hayatınızla ilgili size ilham veren veya sizin kariyer yolculuğunuzu ifade eden bir şarkınız var mı? Benim seçtiğim böyle bir şarkı var, Miley Cruse -The Climb, daha önce dinlemiş olanlarınız vardır muhakkak. Benim kariyer planlarımla ilgili ilham veren bir şarkıdır bu şarkı. Sözlerine baktığımız zaman, bazen tırmanırken düşebilirsin veya bazen asla düşlediğin yere ulaşamayacağını söyleyenler çıkacaktır karşına, ama önemli olan zirveye ulaşmak değil tırmanmaktır, pes etmemektir, denemeye zorlamaktır kendini… Hemen hemen hepimiz karşılaşmışızdır bu tarz söylemlerle, yada tökezlediğimiz, düştüğümüz ve yeniden doğrulayamayacağımızı düşündüğümüz anlar muhakkak olmuştur. Peki size yeniden yolunuzu bulmanıza yardım eden anlarınız, kararlarınız nelerdi? Hiç düşündünüz mü bu konuda? Benim için hayalini kurduğum kariyere ulaşmak itici bir kuvvetti. 

Kanada’ya ilk geldiğim yıllarda bir an önce burada çalışma hayatına atılma adına özel bir Montessori okulunda bir arkadaşımın tavsiyesiyle çalışmaya başladım. Çocuğumun gelişimi için birçok noktada temel aldığım ve Montessori disiplinine hayranlığım olmasına karşın kendimi oraya ait hissedemedim. Ve bu işimden ayrıldım. Benim kariyer yaşantım aynı bir tırmanış gibi bazen düştüm, bazen önümü göremediğim ve ümitsizliğe kapıldığım da oldu ama asla denemekten, kendim için hayalimde ki kariyer planım için çabalamaktan vazgeçmedim. Hayalime ulaşmak adına yeni eğitimlerle kendimi geliştirdim, adım adım kendime bir yol belirleyip bu plana göre ilerledim. Ben yeniden başlarken, etrafımda çoktan düzenini kurmuş, işini gücünü ilerletmiş insanları görünce motivasyonumu yitirdiğim anlarda oldu ama her zaman bardağa dolu tarafından bakmaya ve anı yaşamaya (Carpe Diem felsefesi benim benimsediğim en temel felsefelerden biridir) özen gösterdim. Çünkü yaşadığımız olumsuzluklara pozitif anlamda bakacak olursak, her kaybediş, her yenilginin bize neler kazandırdığına yoğunlaşırsak yas tutmak ah vah etmek yerine o olumsuzluğu bir kazanca dönüştürmüş oluruz. Ben o anları kazanca dönüştürdüm, yaşadığım her deneyim beni şuan ki Feyza’ya dönüştürdü ve artık daha sağlam daha emin adımlarla kariyer basamaklarımı tırmanıyorum. 

Bu yazıyı okuyan sevgili okur lütfen şimdi dur ve düşün senin kariyer hayatını anlatan temsil eden şarkın yada filmin hangisi? Yoluna devam etmeni sağlayan itici kuvvetlerin neler? Ve bunları bir yere not et olur mu? İlerleyen günlerde tökezlediğinde, karşına yapamayacağını söyleyen insanlar çıktığında, yazdıklarını okuyup hedefini hayalini yeniden hatırlayıp yolculuğuna yeniden devam edebilmek adına motivasyon sağlayacaktır emin ol. Ve içinde bulunduğun her anı pişmanlıklarla ve geçmişteki yaşananlara takılarak harcama, yarın yaşamak istediğin hayat için bugünden adımlar at, erteleme! Her anın için bir mutluluk, şükür sebebi bul ve o anı doya doya yaşa!  Yani Carpe Diem!

Sevgiler,

Feyza